Парадокс - це твердження, яке, на перший погляд, є суперечливим, але насправді є вірне. Сьогодні продемонструємо приклад такого парадоксу, який має назву "Картопляний парадокс". Фред приніс додому 100 кг картоплі, яка (у математичному сенсі) на 99% складається з води. Він залишає їх надворі на ніч, щоб вона трохи підсохла і на 98% складалася з води. Яка їх нова маса? Відповідь вас здивує: нова маса – 50 кг. Доведення парадоксу: Якщо картопля на 99% складається з води, то суха маса становить 1%. Це означає, що у 100 кг картоплі міститься 1 кг сухої маси, яка не буде змінюватися внаслідок випаровування, оскільки випаровується лише вода. Для того, щоб картопля складалася з води на 98%, суха маса має становити 2% від загальної маси — удвічі більше, ніж було раніше. Кількість сухої маси 1 кг залишається незмінною, тому цього можна досягти лише шляхом зменшення загальної маси картоплі. Оскільки пропорцію сухої маси потрібно подвоїти, загальну масу картоплі потрібно зменшити ...
Михайло Пилипович Кравчук народився 27 вересня 1892 р. в селі Човниця Ківерцівського повіту на Волині в сім'ї землеміра.
Після закінчення із золотою медаллю гімназії в Луцьку в 1910 р. Михайло Кравчук вступає на математичне відділення фізико-математичного факультету імператорського Університету Святого Володимира в місті Києві. Уже у студентські роки він опублікував перше самостійне дослідження з теорії комутативних матриць.
Успішно склавши магістерські іспити, Михайло Кравчук 5 вересня 1917 року прочитав свою першу (випробну) лекцію із предмету чистої математики "Про функції, що справджують теорему додавання" та лекцію з теорії множин і здобув звання приват-доцента. Він викладає математичні дисципліни в Українському народному університеті, політехнічному, архітектурному, ветеринарно-зоотехнічному та сільськогосподарському інститутах, у першій і другій українських гімназіях. У цей період М.П.Кравчук публікує свій курс лекцій з геометрії.
У роки громадянської війни М. Кравчук виїздить в село Саварку Богуславського району, де працює з 1919 по 1921 рік директором школи та вчителем математики.
Повернувшись до університету, М. Кравчук поринув у наукову діяльність; він отримує низку фундаментальних результатів і в 1924 році успішно захищає докторську дисертацію. У 1925 році йому було присвоєно звання професора.
Михайло Кравчук був талановитим педагогом, серед його учнів були всесвітньо відомі у майбутньому конструктори ракетної та космічної техніки – академіки Архип Люлька, Сергій Корольов, Володимир Челомей.
У 1929 році у віці 37-ми років вчений став наймолодшим академіком Всеукраїнської академії наук.
Наступні вісім років виявилися найпліднішими у творчості Михайла Кравчука. Він успішно розвинув метод найменших квадратів у теорії наближеного інтегрування диференціальних та інтегральних рівнянь. Переважна більшість праць М. Кравчука з теорії наближеного інтегрування різних типів диференціальних рівнянь присвячені розвиткові та застосуванню методу моментів.
У 1937 році Михайла Кравчука звинуватили в антирадянській діяльності, почалися цькування та безпідставні утиски, а в лютому 1938 р. арештували і засудили на 20 років. Навіть у нелюдських умовах таборів на Колимі вчений продовжував працювати. На жаль, результати його досліджень були знищені.
9 березня 1942 року академіка Кравчука не стало.
Лише у 1967–1968 рр. до 75-річчя з дня народження великого математика з'явилися перші публікації про нього. Справжнє визнання вчений отримав після здобуття Україною незалежності. У 1992 р. ім'я Михайла Кравчука було занесене ЮНЕСКО до Міжнародного календаря визначних наукових діячів. В 1992 р. відбулася перша Міжнародна наукова конференція імені Михайла Кравчука, присвячена 100-річчю з дня його народження.
У 2001 році виявилося, що наукові результати М. Кравчука сприяли створенню першого в світі комп’ютера.
Сьогодні в теорії цифрових фільтрів широко застосовують матриці Кравчука і многочлени Кравчука.
На пам’ятній монеті з нагоди 120-річчя видатного математика викарбувані слова: «Моя любов – Україна і математика». Таким було кредо Михайла Кравчука.
Коментарі
Дописати коментар