У шкільному курсі геометрії вивчають властивості тіл обертання: циліндра, конуса та кулі. Але такі фігури можуть приховувати таємниці, у які складно повірити. Про таку властивість тіл обертання розкажемо у дописі. Візьмемо правильний циліндр (висота якого дорівнює діаметру) і впишемо у нього конус і кулю. Радіус циліндра дорівнює r , а висота 2 r . Тоді об'єм вписаного конуса, радіус основи якого r , а висота 2 r , дорівнює V_{con}=\frac{2}{3}\pi r^3 Об'єм кулі радіуса r V_{k}=\frac{4}{3}\pi r^3 Якщо додамо ці формули, то отримаємо об'єм циліндра V_{cyl}=2\pi r^3 Здається дивовижним, проте математично доведеним факт, що об'єм, який залишається незайнятим у циліндрі після вписання конуса, дорівнює об'єму кулі. І навпаки, незайнятий об'єм циліндра після вписання кулі дорівнює об'єму конуса.
Михайло Пилипович Кравчук народився 27 вересня 1892 р. в селі Човниця Ківерцівського повіту на Волині в сім'ї землеміра.
Після закінчення із золотою медаллю гімназії в Луцьку в 1910 р. Михайло Кравчук вступає на математичне відділення фізико-математичного факультету імператорського Університету Святого Володимира в місті Києві. Уже у студентські роки він опублікував перше самостійне дослідження з теорії комутативних матриць.
Успішно склавши магістерські іспити, Михайло Кравчук 5 вересня 1917 року прочитав свою першу (випробну) лекцію із предмету чистої математики "Про функції, що справджують теорему додавання" та лекцію з теорії множин і здобув звання приват-доцента. Він викладає математичні дисципліни в Українському народному університеті, політехнічному, архітектурному, ветеринарно-зоотехнічному та сільськогосподарському інститутах, у першій і другій українських гімназіях. У цей період М.П.Кравчук публікує свій курс лекцій з геометрії.
У роки громадянської війни М. Кравчук виїздить в село Саварку Богуславського району, де працює з 1919 по 1921 рік директором школи та вчителем математики.
Повернувшись до університету, М. Кравчук поринув у наукову діяльність; він отримує низку фундаментальних результатів і в 1924 році успішно захищає докторську дисертацію. У 1925 році йому було присвоєно звання професора.
Михайло Кравчук був талановитим педагогом, серед його учнів були всесвітньо відомі у майбутньому конструктори ракетної та космічної техніки – академіки Архип Люлька, Сергій Корольов, Володимир Челомей.
У 1929 році у віці 37-ми років вчений став наймолодшим академіком Всеукраїнської академії наук.
Наступні вісім років виявилися найпліднішими у творчості Михайла Кравчука. Він успішно розвинув метод найменших квадратів у теорії наближеного інтегрування диференціальних та інтегральних рівнянь. Переважна більшість праць М. Кравчука з теорії наближеного інтегрування різних типів диференціальних рівнянь присвячені розвиткові та застосуванню методу моментів.
У 1937 році Михайла Кравчука звинуватили в антирадянській діяльності, почалися цькування та безпідставні утиски, а в лютому 1938 р. арештували і засудили на 20 років. Навіть у нелюдських умовах таборів на Колимі вчений продовжував працювати. На жаль, результати його досліджень були знищені.
9 березня 1942 року академіка Кравчука не стало.
Лише у 1967–1968 рр. до 75-річчя з дня народження великого математика з'явилися перші публікації про нього. Справжнє визнання вчений отримав після здобуття Україною незалежності. У 1992 р. ім'я Михайла Кравчука було занесене ЮНЕСКО до Міжнародного календаря визначних наукових діячів. В 1992 р. відбулася перша Міжнародна наукова конференція імені Михайла Кравчука, присвячена 100-річчю з дня його народження.
У 2001 році виявилося, що наукові результати М. Кравчука сприяли створенню першого в світі комп’ютера.
Сьогодні в теорії цифрових фільтрів широко застосовують матриці Кравчука і многочлени Кравчука.
На пам’ятній монеті з нагоди 120-річчя видатного математика викарбувані слова: «Моя любов – Україна і математика». Таким було кредо Михайла Кравчука.
Коментарі
Дописати коментар